„Zdrowie dla wszystkich" to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2018 r.

Głównym celemŚwiatowego Dnia Zdrowia 2018 r.jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących
z tego faktu.

    Cytując Dyrektora Generalnego WHO, „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią
a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw
a kupowaniem jedzenia”.

Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Zdrowia 2018:

- Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.

- Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.

- Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów.

- Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia ogromne postępy. Wyzwanie to utrzymać jej dostępność na poziomie oczekiwanym przez obywateli.

 Różne kraje podchodzą do problemu powszechności opieki zdrowotnej w różny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Jednak każdy kraj może zrobić coś, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.

- Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana
w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.

- Każdy może mieć wpływ na sposób osiągnięcia powszechnej opieki zdrowotnej poprzez wzięcie udziału w dyskusji o powszechnej opiece zdrowotnej.  

 Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Zdrowia znajduje się na stronie WHO http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/campaign-essentials/en/

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel.: (0-32) 623 24 07
fax: (0-32) 623 24 07 w. 10

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chrzanowie