„Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!”

W Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowujemy znaczący wzrost przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Wzrost zachorowalności to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co jest następstwem większej przeżywalności kleszczy. Z uwagi na ten rosnący problem została nawiązana współpraca z fundacją „Aby żyć” w zakresie realizacji ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!”.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą kleszcze ze szczególnym uwzględnieniem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) oraz zachęcenie do szczepień ochronnych w celu zapobiegania groźnemu dla życia i zdrowia wirusowi (KZM).

W Polsce najcięższymi chorobami wywoływanymi przez kleszcze są borelioza i KZM.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu może rozwinąć się po ukąszeniu człowieka przez kleszcza. W Polsce wzrost zachorowań notowany jest późną wiosną, latem i wczesną jesienią, czyli w czasie zwiększonej aktywności kleszczy. U części osób zakażenie może mieć łagodny przebieg, bez widocznych objawów, w przypadku choroby objawowej, przebieg jest dwufazowy. Pierwsza faza choroby charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy. W drugiej fazie występują bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności i zespół objawów neurologicznych.

W odróżnieniu od boreliozy, w przypadku której nie ma skutecznej profilaktyki, przed KZM można się ochronić w 99% poddając się szczepieniom ochronnym.

 

Pliki do pobrania
Download this file (Kleszcze_ plakat B1_12.05.(1107860_628570).pdf)Plakat
Download this file (Ulotka kleszcze.pdf)Ulotka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel.: (0-32) 623 24 07
fax: (0-32) 623 24 07 w. 10

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chrzanowie